Záhorácka zimná liga kynológov

  • Home
  • Záhorácka zimná liga kynológov

Aj tento rok súťažíme v Záhoráckej zimnej lige kynológov

Uplynulý víkend (25.11.2023) odštartoval XXVI. ročník Záhoráckej zimnej ligy kynológov (ZZLK). Poznáte toto tradičné zimné podujatie na Záhorí alebo Vám to nič nehovorí?

Priznám sa, keď som pred niekoľkými rokmi prvýkrát počula o týchto kynologických pretekoch, znelo to tak odborne a profesionálne, že som bola presvedčená o tom, že je to určené len pre profesionálnych kynológov. Milo ma prekvapilo, že je toto podujatie naozaj pre každého, kto so svojím psom trénuje športovú kynológiu alebo „iba“ poslušnosť. Nemusíte byť ostrieľaný, skúsený psíčkar, práve naopak, na zimnej lige môžete získať cenné skúsenosti s pretekaním, a pokiaľ sa pripravujete na skúšku poslušnosti, je to výborná príležitosť na overenie si svojej pripravenosti.

Začiatky tejto tradície siahajú do rokov 1986 – 1990, no keďže zmeny v systéme štátneho aparátu sa prejavili aj v kynológii, ZZLK ďalej nepokračovala. Až v roku 1997 preteky Záhoráckej zimnej ligy kynológov obnovil MVDr. Ján Hamerlík, podľa pôvodného systému, t. j. dva preteky stopárske (stopa + poslušnosť) a dva preteky obranárske (poslušnosť + obrana). V tomto duchu pokračujú preteky dodnes, súťaží sa podľa skúšobného poriadku IGP a SVV. Samostatnou kategóriou je poslušnosť podľa BH-VT, ktorá sa v súčasnosti teší mimoriadnemu záujmu.

Organizátorom pretekov je Ján Bolebruch z Kynologického klubu Gbely. Preteky prebiehajú na rozličných cvičiskách na Záhorí. Tento rok sú to kluby Skalica, Gbely, Závod a Smolinské.

Prvé kolo ZZLK v Skalici (stopársky pretek, t. j. stopa a poslušnosť) úspešne prebehlo napriek nepriaznivému a chladnému počasiu v plnej obsadenosti. 25 pretekárov spolu so svojimi psami predviedlo svoje kynologické zručnosti, 13 súťažiacich v kategórii BH-VT, 7 súťažiacich v kategórii IGP1 a 5 súťažiacich v kategórii SVV1.

O tom, že sa ZZLK teší veľkej popularite, svedčí účasť psovodov z rôznych kútov (nielen) západného Slovenska. Najväčšie zastúpenie mal KŠK Pezinok – 9 súťažiacich. Ďalšími účastníkmi boli členovia KK Trstín, KK Skalica, MKK Želiezovce, KK Excel Trenčín, Bratislava, KK Považská Bystrica, KK Smolinské, KK Nitrica a KK Jablonica.

Pôvodný cieľ a zámer ZZLK, prepájať kynológov, nadväzovať nové kontakty, zmysluplne vyplniť zimné obdobie a podporiť súťaživosť kynológov, sa darí napĺňať. Vždy sa objavia nováčikovia, no stretnete tu aj „staré známe tváre“. Aj keď nepatríte medzi súťažiacich ako návštevníci a povzbudzovatelia, strávite príjemný deň v komunite, ktorú spája láska k štvornohým priateľom. V takých chvíľach vám nevadí ani sneh, ani dážď… zohreje vás radosť, priatelia a teplý guláš, ktorý nikdy nechýba.

V tomto ročníku nás čakajú ešte tri kolá ZZLK, najbližšie 16. decembra v KK Gbely. Ak by ste sa chceli zúčastniť a otestovať si poslušnosť svojho psieho kamaráta, neváhajte sa prihlásiť, kým sa pretek nenaplní, keďže počet súťažiacich je obmedzený. Možno si neodnesiete víťazný pohár z preteku ani titul Majster Záhoria (za najlepšie výsledky z minimálne dvoch pretekov – stopárskeho a obranárskeho), no čo si určite odnesiete, sú cenné skúsenosti.

Všetky informácie o jednotlivých kolách ZZLK, propozície a tiež históriu víťazov si môžete pozrieť na stránke https://26-zzlk.webnode.sk/.

Každý si myslí, že má toho najlepšieho psa. A nikto z nich sa nemýli.“ – W. R. Purche.

Daša Krátka

Kynologický klub Smolinské