Mami oci ja chcem psa!

Dieťa a pes

     Psi vedú rebríčky obľúbenosti domácich zvierat medzi deťmi. Možno že i vaše dieťa začalo prosiť, že by chcelo psa. Aké sú praktické rady pre túto príležitosť a ako si počínať, aby pes znamenal pre dieťa príjemného kamaráta a nie záťaž alebo hrozbu?      Ľudia, ktorí v detstve vlastného psa mali alebo s ním aspoň žili v jednej domácnosti, sú väčšinou detskému žiadaniu o psa oveľa prístupnejšie. Dobre totiž vedia, že deti sa vďaka spolužití so psom učia zodpovednosť, schopnosti empatie aj komunikácie. Pretože zažijú situácie, keď ich pes neposlúchne a nerobí, čo chcú, lepšie potom porozumejú rodičom, ktorí chcú, aby ich samotné deti poslúchali.
A prečo deti milujú psov? Tu je päť najčastejších dôvodov:

  • Pes má radosť, keď dieťa príde domov, aj keď v škole dostalo poznámku.
  • Deti sa môžu hrať so psom doma aj vonku.
  • Psovi môžu všetko povedať.
  • Pes ich poslúcha a plní ich príkazy.
  • O svojom psovi si môžu rozprávať s ostatnými ľuďmi, napríklad na nudných rodinných oslavách, s ostatnými dospelými aj s kamarátmi.

     Pred finálnom rozhodnutím kúpiť dieťaťu psa je nutné premyslieť, či je to v súlade so životným štýlom rodiny. Keď napríklad malý športovec trávi každý víkend na turnajoch po celej republike, kam ho rodina doprevádza, pes môže znamenať určitý problém. Rovnako aj fakt, že dieťa hneď po škole mieri na tréning a vracia sa unavené za tmy. Dôležitou otázkou sú tiež priestorové možnosti vášho bytu. Veľký pes síce môže žiť aj v malom byte, je to ale pomerne veľká komplikácia, ktorá si žiada starostlivé plánovanie.      S nákupom psa by mal súhlasiť každý člen rodiny, pretože ovplyvní chod celej domácnosti. A v neposlednej rade je treba vyriešiť praktické otázky. Kto sa bude starať o kŕmenie psa, kto s ním bude chodiť na prechádzky a ako často, kto bude zbierať jeho exkrementy z chodníku. Môžete sa treba skúsiť dohodnúť s psíčkara zo susedstva, že vaše dieťa sa bude povedzme týždeň o niektorú z týchto povinností starať. Možno si uvedomí, že zbieranie výkalov po psíkovi je pre neho tak ťažké, že sa psíka radšej vzdá. Tiež si skúste spočítať, koľko peňazí bude pes stáť. Nejde len o jedlo, ale aj o poplatky obce alebo starostlivosti veterinára.      Keď ste tým všetkým prešli a ste si stále istý, že dieťaťu psa kúpite, nezostáva nič iné ako starostlivo vybrať plemeno a konkrétneho psíka. Nájdite si dobrého chovateľa, ktorý vám s výberom šteniatka pomôže.

Kým si psa privediete domov

     Vysvetlite tiež dieťaťu, ako sa ku psíkovi chovať. Nebude vôbec na škodu, keď ho v období rozhodovania a vyberania psa necháte prečítať príslušné knihy o chove psov. Tiež si môžete konkrétne veci spoločne natrénovať na návšteve u priateľov, ktorí majú psa, prípadne (so súhlasom majiteľa) na prechádzke, keď stretnete známeho psíčkara.      Vysvetlite dieťaťu, ako vnímať psiu reč, ako poznať, keď sa pes hnevá a keď je veselý a chce si hrať. Ukážte ako sa správať, aby pes nevnímal prejavy dieťaťa ako hrozbu alebo výzvu k boji. Keď sa napríklad dieťa snaží objímať psa okolo krku, môže to zviera vnímať ako útok a na dieťa aj zaútočiť. Vysvetlite, prečo dieťa nemá hladkať cudzích psov bez dovolenia majiteľa.      Snažte sa, aby starostlivosť o psa mala pre dieťaťa čo najväčší pozitívny prínos. Namiesto príkazov typu „musíš mu pravidelne meniť vodu“, buďte motivujúci: „Keď budeš pravidelne umývať psíkovi misky a vymieňať mu vodu, bude zdravý.“ Váš potomok tak ľahšie prijme zodpovednosť za vykonávanie pravidelnej práce. Bude chápať jej význam a s kúskom šťastia nezostane táto povinnosť na vás.